2018-08-15 @ 00:00

Urodziny!

9thanniversary

Przygotowując się do napisania urodzinowego posta zajrzałem do tych z lat ubiegłych.

Na moment posmutniałem, bo na przestrzeni minionych 12 miesięcy nie dokonała się w Forumogadce żadna radykalna zmiana programowa. Wystraszyłem się, że nie będę miał do napisania nic ponad „dziękuję” i „zapraszam ponownie”. Szybko mi przeszło, bo uświadomiłem sobie, że dwa poprzednie lata były okresem poszukiwania formatu i docierania się kilku pomysłów. Ostatni rok to konsekwentne wdrażanie ich w życie i drobne korekty kursu.

W ubiegłym roku chwaliliśmy się streamami w każdy czwartek i okazjonalnym „dzikusem” myśląc, że to kres naszych możliwości. Dzisiaj wiecie, że termin „dzikusa” się zdewaluował w kontekście kilku streamów w skali tygodnia. Tak, zdarzają się tygodnie z 3 albo i 4 transmisjami. Od poprzednich urodzin 119 streamów. W samym 2018 roku 80! Dzikus nie ma już sensu, ale zapanować nad tym musimy więc dla porządku rozróżniamy na tę chwilę 4 kategorie streamów;

  1. czwartkowe – te które niosą ze sobą obietnicę uczestnictwa przynajmniej dwójki z nas. Te streamy podtrzymują tradycję spotkania w większym gronie, pogaduszek i rubaszno-ludycznego klimatu. Muszę w tym miejscu zaznaczyć, że w tych wydarzeniach często wspierają nas koledzy „od pada” którzy uzupełniają miejsce czwartego w zespole gdy gra tego wymaga lub zwyczajnie służą żartem i towarzystwem gdy któryś z nas nie może pojawić się tego dnia na streamie. Quest, Jay, Karol – dziękujemy.

  2. nie czwartkowe – pozostały streamy z gier, najczęściej z udziałem jednego prowadzącego. Te skupiają się bardziej na grze co nie znaczy, że nie zdarzają się w nich inni goście i nie ma okazji do żartu albo dwóch. Ta seria pozostaje domeną Qbara.

  3. przygodówki – tj. seria którą nazwałem bardzo oryginalnie „Adventure Time”. Najmniej regularna seria w której mierzę się z moimi ulubionymi grami przygodowymi. Najczęściej z okresu 90-00.

  4. eventowe – najskromniejsza grupa, ale również ta która zrobiła dla nas najwięcej dobrego tzn cieszyła się największą popularnością. Na tę chwilę w grupie znajdują się wszystkie streamy z E32018 i otwieranie paczki dla Qbara (po dniu dzisiejszym również stream urodzinowy).

W tym miejscu musimy się na moment zatrzymać i wspomnieć o obu przypadkach z tej kategorii. Wspomniałem, że oba zrobiły nam dużo dobrego tzn. przyniosły wielu nowych fanów i wpłat (o tym za chwilę). Transmisja konferencji z E3 była czymś zupełnie nowym. Nie mieliśmy pewności czy się sprawdzi. Nie mieliśmy pewności czy oferując coś do oglądania w oknie czasowym z którym wszyscy nasi potencjalni odbiorcy są przed komputerami może się być dobrym pomysłem :D Tak, naprawdę mieliśmy wątpliwości. Z perspektywy czasu wiemy, że powinniśmy byli to zrobić 2 albo i 3 lata wcześniej. Bardzo dziękujemy Wam wszystkich za obecność na tych wieczornych, nocnych i porannych streamach z E3.

Drugi ze streamów tej grupy to oczywiście finał akcji „Paczka dla Qbara”. Pierwszy w naszej historii event z tak istotnym udziałem słuchaczy. Akcja została w całości sfinansowana z Waszych wpłat, a paczka skompletowana zgodnie z przekazanymi instrukcjami. Oglądalność procesu rozpakowywania przesyłki plasuje się w czołówce oglądalności naszych transmisji co podpowiada nam, że powinniśmy pomyśleć nad kolejnym takim wydarzeniem. Zależy nam żeby było oryginalne (kto pamięta wieże z papieru toaletowego i kartofli?) i co najmniej tak samo śmieszne.

Wracając do kwestii wpłat. Tak jak wspomniałem akcja paczkowa została w pełni sfinansowana z Waszych datków. Głównie tych realizowanych przez naszą stronę. Poza datkami na paczkę, otrzymujemy od Was również wpłaty na działalność statutową; serwery, domena, backupy – wszystko to opłaciliśmy dzięki Wam. Byliście na tyle hojni, że mogliśmy również dokonać skoku jakościowego – widocznego głównie na streamach (kamery) ale słyszalnego również na podkaście (mikrofony). Poza płatnościami przez stronę ochoczo realizujecie wpłaty na streamach. Jeszcze raz za wszystkie bardzo dziękujemy.

W kwestii dania głównego tj. podkastu. Od ostatnich urodzin 22 nagrania (12 od początku roku). To tempo zwiastuje ~22 odcinki w 2018 roku – wynik w okolicach naszej średniej. Co ważniejsze rok 2018 przyniesie 200 odcinek Forumogadki. Jeżeli wierzyć kalendarzowi to gdzieś w okolicach końca września!

Niewiele mogę napisać o minionym roku w samym podkaście, bo to właśnie jedne z tych elementów który się dotarł. W tym roku obyło się bez większych rewolucji. Kilka segmentów wyleciało już wcześniej, a z nowych pojawiło się chyba tylko „top 10” zwane również „topcośtam”. Segment równie kochany co nienawidzony :). Słuchaczy przybywa tzn. musi się podobać. Nie oznacza to, że nie dyskutujemy we własnym gronie o tym co powinniśmy zmienić, co poprawić i przed czym się bronić. Jak bumerang powraca kwestia gości na naszym podkaście i występów naszych w innych audycjach. Rozmawiamy o bardziej sformalizowanej formule np. wyraźnym podziale na segmenty tematyczne, o przerwach między nimi w akompaniamencie muzyki, nowych segmentach, większej aktywności społeczności itd. itp.. Do każdego z tych elementów podchodzimy ostrożnie starając się określić gdzie leży granica między tym co dobrze znacie i za co nas kochacie, a nieodwracalnym dążeniem do zmiany. Ku naszemu zaskoczeniu wciąż się nam chce. Nagrywanie wciąż sprawia nam przyjemność. Mogę potwierdzić wspomniany wyżej wzrost zainteresowania podkastem. Śledzimy wszystkie kanały naszej aktywności i wszystkie wykazują stały wzrost. Najszybciej rośnie oczywiście kanał twitchowy bo tam startowaliśmy z najniższego pułapu a nasza aktywność była największa. Otwieranie paczki i streamy z E3 na wykresach to praktycznie pionowe ściany, bo zyskiwaliśmy dziesiątki fanów na godzinę. Najtrudniejszy do oceny jest dla nas na tą chwilę kanał facebookowy bo ten zdominowały fejkowe konta „fanów” z Indii. Nie wiemy czy ktoś chciał nam „pomóc” czy zaszkodzić ale na przestrzeni października i listopada 2017, w ciągu jednej doby, dostaliśmy zastrzyk ok. 5000 podejrzanych fanów. Pisaliśmy do FB, żeby się poskarżyć ale nic to nie dało. Widzimy nowe polubienia strony i wiemy że Was przybywa, ale nasze statystyki na tym kanale są aktualnie bezużyteczne.

Wiemy też, że inni robią to lepiej tj. łapią fanów szybciej, wchodzą w partnerstwa, ich loga pojawiają się w czasopismach i na plakatach. My też byśmy chcieli żeby słuchał nas każdy, albo przynajmniej każdy choć odrobinę zainteresowany tym o czym mówimy. Niestety jesteśmy starzy, mamy pracę i obowiązki niezwiązane z tzw. „branżą” więc wszystkie te ścieżki nie tyle musimy wychodzić sami co wykarczować je w gęstej dżungli. To nie jest zarzut pod adresem innych kolegów i koleżanek podkasterów, ani też nasze żale. Radzimy sobie świetnie, ale jeżeli ktoś pyta dlaczego nie mamy stoiska na targach X albo nasze logo nie widnieje w magazynie Y to dzieje się tak głównie z dwóch powodów: się nam nie chce, albo nie mamy czasu. I nie oznacza to, że nie mamy czasu wysłać tego loga do magazynu tylko nie mamy dość czasu żeby pracować nad zaistnieniem w świadomości kogoś kto te loga w magazynie umieszcza. Zawsze uważaliśmy się inicjatywę oddolną i tak też pracujemy.

Tyle jeżeli chodzi o minione 12 miesięcy. Co dalej? Najbliższe wydarzenie to oczywiście dzisiejszy stream urodzinowy. Pierwszy w takiej formule. Mamy nadzieję jeszcze bardziej przenieść ciężar z gry na aspekt towarzyski. Nie może się nie udać. Gamescom 2018 – w ubiegłym roku śmialiśmy się wskazując na fakt, że hale wystawowe tego eventu służą kloszardom za noclegownie bo nic się tam nie dzieje. Zobaczymy jak będzie w tym roku. Następny w kolejce jest drugi jubileusz – 200 odcinek. Też chcemy żeby był specjalnym, ale z racji bliskości 9 urodzin nie możemy zwyczajnie powtórzyć formuły.

Nie mamy pewności ale może uda się do końca roku wcisnąć jeszcze jeden event w stylu „paczki dla Qbara”. Mike też chce streamować, ale praca dyktuje mu takie a nie inne godziny więc zastanawiamy się nad nocnymi streamami dla najwytrwalszych. Takie nocne audycje. Rozmawiamy, myślimy. FGA 2018 – wiem, że wyniki usłyszycie za 12 miesięcy, ale plebiscyt trzeba zacząć przygotowywać wcześniej. Dużo wcześniej. Wciąż uczymy się streamowania i wiemy że dużo nam brakuje. OBS ma jeszcze dużo opcji które są dla nas tajemnicą. To samo tyczy się narzędzi wspomagających streamowanie. Mamy listę elementów potrzebnych do wdrożenia. Będziemy nad tym pracować do końca tego roku.

Tyle w temacie minionych 12 miesięcy i planów na kolejne 12. Z pewnością o milionie rzeczy zapomniałem, bo jak zwykle piszę te słowa do śniadania w dniu urodzin. Nie krępujcie się i przypomnijcie jeżeli o czymś zapomniałem – może trafi na naszą listę rzeczy do zrobienia.

Nie pozostaje mi nic innego jak podziękować Wam wszystkim za to że słuchacie, że wspieracie i że się Wam chce. Tylko dlatego chce się i nam. Dziękujemy.

W imieniu całego zespołu, Tartaq.