2018-08-26 @ 00:00

Co czyta Mike w 2018 roku?

odetchnij od miasta

Postanowiłem, że co jakiś czas będę dzielił się z Wami moją biblioteczką. Z autopsji wiem, że nawet przypadkowo rzucony tytuł potrafi sprawić, że sięgamy po książkę i wyciągamy coś dla siebie. Szczególnie taką spoza kręgu naszych zainteresowań.

Mało czytam prozy. Książki, po które sięgam to przeważnie reportaże, biografie albo te dotyczące rozwoju osobistego. Ostatnie miesiące upłynęły mi na lekturze:

Will It Fly? - Pat Flynn

Książka amerykańskiego blogera szczegółowo opisująca w jaki sposób możemy zweryfikować swój sposób na biznes. Ciekawa, inspirująca, choć osobiście uważam, że jest mocno oderwana od polskiej rzeczywistości. Tak czy inaczej jeśli ktoś nigdy biznesu nie prowadził i potrzebuje inspiracji to gorąco polecam. Całkiem niedawno wyszła też polska wersja pod tytułem Gotowi Na Start?

Blood, Sweat, and Pixels: The Triumphant, Turbulent Stories Behind How Video Games Are Made - Jason Schreier

Arcyciekawa książka opisująca ze szczegółami jak powstają gry wideo. Na podstawie sukcesów i porażek największych tytułów. Każdy rozdział to swego rodzaju studium przypadku poświęcone konkretnej grze i studiu. Jeśli uważasz, że Kickstarter to zło, że licencja na Star Wars to murowany hit, a Dragon Age 2 to był tylko wypadek przy pracy, to musisz zweryfikować swe poglądy :)

The Subtle Art of Not Giving a F*ck: A Counterintuitive Approach to Living a Good Life - Mark Manson

Jedna z tych książek jakich wiele na amerykańskim rynku. Coś co mogłoby być wpisem na bloga zostaje powtórzone 18 razy i sprzedane jako książka. Mimo wszystko nie uważam czasu z nią spędzonego za stracony.

Elon Musk: Tesla, SpaceX, and the Quest for a Fantastic Future - Ashlee Vance

Jeśli obraz Elona Muska i jego biznesów zbudowałeś tylko na newsach z portali plotkarskich to pora dowiedzieć się czegoś więcej. Lubię czytać książki o ludziach, którzy osiągnęli w życiu ciut więcej niż nagrywanie popularnego podcastu ;)

Włam Się Do Mózgu - Radosław Kotarski

Książka opisująca jak się uczyć. Żałuję, że nikt mi tego nie powiedział w żadnej ze szkół, do której uczęszczałem. Masa przykładów, co więcej, podpartych naukowymi badaniami. Do kompletu polecam również “Polimaty” - kanał YT autora.

Fastlane Milionera - MJ DeMarco

Kolejna pozycja z gatunku finansów osobistych i samorozwoju. Szczególnie polecam tym, którzy myślą, że można stać się bogatym bez większego wysiłku i ryzyka.

Zaufanie Czyli Waluta Przyszłości - Michał Szafrański

Druga, po Finansowym Ninja, książka polskiego blogera, który ostatnią dekadę spędził na zarabianiu na blogu. Ze szczegółami opisuje ile zarobił, jak nawiązywał kontakty, jakie decyzje podejmował i gdzie powinęła mu się noga. Bardzo polecam osobom, których tak jak mnie, interesują finanse osobiste.

Odetchnij od Miasta - Aleksandra Bogusławska

Totalnie z innej beczki. “Odetchnij od miasta” to przewodnik po agroturystykach, domach gościnnych czy po prostu ciekawych i unikatowych miejscówkach. Czasem tak mam, że wsiadam w samochód i zatrzymuję się 100km dalej. W lesie, pośrodku niczego, albo po prostu gdzieś gdzie można się wyciszyć. Ten przewodnik pomaga znaleźć takie punkty na mapie.

Droga, z której się nie wraca - Andrzej Sapkowski

Króciutkie opowiadanie, w formie audiobooka z podziałem na role. Chyba nie musze dodawać, że genialne jak wszystkie superprodukcje z Fonopolis?

Mike